Nem csak a Google-re jár a rúd mostanában uniós berkekben. Brüsszel az internetes óriás elleni vizsgálódás közepette sem feledkezett meg más piaci szereplőkről. Az Európai Bizottság hétfőn jelentette be, hogy hivatalosan is árkartell létrehozásával vádol több chip-gyártót is. Abban az esetben, ha a gyanú beigazolódik, és a cégek nem tudnak egyezséget kötni a versenyhatósággal, éves bevételük akár 10 százalékát is kiteheti a büntetés. A vizsgálat tárgyát olyan típusú félvezetők képezik, amelyek közé a mobiltelefonok SIM-kártyái is tartoznak.
Hivatalosan eddig a német Infenion, a holland Philips, a dél-koreai Samsung és a japán Renesas Technology erősítették meg, hogy érintettek az eljárásban. Az Infenion és a Samsung egyébként régi ismerősökként üdvözölhetik egymás, hiszen 2002-ben már folyt ellenük eljárás árkartell gyanúja miatt az USA-ban, igaz, akkor nem kártya, hanem számítógépekbe építhető DRAM-chipekről volt szó.
A globális árbevétel tíz százalékát kitevő büntetési maximum ijesztően hangzik, de nyilván nem eszik olyan forrón a kását Brüsszelben, ahogy főzik. Először is nincs semmilyen határidő, ami az eljárás befejezésére vonatkozna. A vizsgálat egyébként valójában már 2008 óta folyik, ráadásul a firtatott tényállások egyes esetekben még régebbiek. A Philips esetében például a 2003-2004-es évek ügyletei képezi a vizsgálat tárgyát, ráadásul a holland elektronikai konszern azóta el is adta felvezető-üzletágát.
Az érintett cégekkel elvileg már folytak az egyeztetések korábban is, és az eljárás hivatalos bejelentésére éppen azért került sor, mert semmilyen érdemi előrehaladás nem történt. Erre utal Joaquín Almunia versenyügyi biztos ironikus, kissé fenyegető hangvételű nyilatkozata is a hivatalos bejelentés kapcsán: „Az egyeztető megbeszélések kudarca nem jelenti automatikusan, hogy az érintett cégek minden további nélkül megússzák a dolgot”. Mondjuk olyan nagyon nagyvonalú ajánlatot nem is kaptak a vizsgálatban szereplő vállalatok a Bizottságtól. Az árkartellben való részvételt önként bevallóknak 10 százalékos „diszkontot” ajánlottak a kiszabandó büntetésből.
Kérdés, hogy a távközlési cégek és az előfizetők mikor járnak jobban. Ha valóban árkartellről van szó, és a Bizottság ezt felfedi, akkor csökkenhet a SIM-kártyák ára. Egy drasztikus büntetés azonban olyan eredménnyel is járhat, hogy azt később valamilyen módon a gyártók megpróbálják majd átterhelni vevőikre, így többek között a távközlési szolgáltatókra.