Mobil eszközök térnyerése, az adatforgalom megsokszorozódása és az igények alakulását követni próbáló hálózatfejlesztések. Minderről sok szó esik mostanában, és természetesen ezen a blogon is. De az is érdekes kérdés, hogy konkrétan melyek azok az előfizetői szokásokban tapasztalható változások, amelyek ezeket a változásokat előidézték, illetve előidézik majd 2013-ban is. Az egyik ilyen egész biztosan a videotartalmak intenzív térnyerése lesz.
Az előfizetői viselkedést vizsgáló elemzések szerint a 2012-es év második felében a mobilhálózatok teljes adatforgalmának negyedét (!) a Youtube-megtekintések tették ki. A Youtube teljes forgalmában pedig 6-ról 25 százalékra nőtt a mobillal történő megtekintések aránya. És ez csak a Youtube. Egyes előrejelzések szerint a videotartalmak akár a teljes mobil adatforgalom 60 százalékát is elérhetik még az idén.
Itt persze felmerül a tyúk-tojás probléma, vagyis hogy a felhasználói szokások változása és a hálózatfejlesztések milyen viszonyban is vannak egymással. Az egyik kézenfekvő magyarázat, hogy az okostelefonok, tabletek terjedése gerjeszti a mind nagyobb adatforgalmat, és a hálózatfejlesztés csupán lépést próbál tartani ezzel a trenddel. Az adatforgalmi elemzés specialistája, a Mobidia azonban legutolsó e témához kapcsolódó nyilvános felmérésében arra mutatott rá, hogy a folyamat a másik irányban is működik. Vagyis a legújabb, negyedik generációs (4G) LTE-hálózatok előfizetői éppen azért generálnak a korábbinál sokkal nagyobb adatforgalmat, néznek több videót, stb. mert a nagyobb sávszélesség megbízhatóbbá és élvezhetőbbé teszi a szolgáltatást számukra.
A videotartalmak használatának terjedése ugyanakkor korántsem csak a letöltésekre korlátozódik. A videohívások népszerűségének gyors növekedésére is számítani lehet, ami ha megvalósul, önmagában óriási bővülést idéz elő az adatforgalom terén.
Az LTE-szolgáltatások elterjedtsége terén egyelőre az USA, Japán és Dél-Korea állnak az élen, de a 4G-s szolgáltatás Nyugat-Európában, 2012 eleje óta pedig Magyarországon is elérhető, így annak felfutása nálunk is borítékolható. Emiatt pedig a 4G-s hálózatok használatával kapcsolatban eddig összegyűlt tapasztalatok az itthoni szolgáltatók számára sem csak valami távoli érdekességet jelentenek.