Nyaktörő árfolyamugrással debütált múlt csütörtökön a Twitter a New York-i tőzsdén. A cég részvényei a 26 dolláros kibocsátási árról 50 dollár felé emelkedtek egy ideig, de még a hét elején is bőven meghaladták a 40 dollárt. Milyen titok bújhat meg amögött, hogy egy egymilliárd dollár alatti árbevétellel rendelkező, folyamatosan veszteséges cég tőzsdei értéke 16 milliárd dollár fölé ugrik? Mi változhatott ekkorát a Facebook tavaly májusi balsikerű börzére menetele óta?
A Twitter számai, sok más hasonló internetes nagysághoz hasonlóan, valóban lenyűgözőek. A maximum 140 betűs üzenetek felületét világszerte több mint 230 millióan használják, és folyamatosan nőnek a reklámbevételei, amelyek idén már 430 millió dollár környékén járnak. Másrészt viszont a közösségi oldal 2006-os alapítása óta még nem volt képes nyereséget termelni, sőt: az elmúlt három évben összesen közel 300 millió dolláros veszteséget halmozott fel.
Arról nem is beszélve, hogy a tőzsdén enyhé szólva kevésbé fényesen induló Facebookhoz képest messze elmarad például az egy felhasználóra jutó árbevétel, ráadásul a nagy rivális összbevétele is a többszöröse, és nem mellékesen szépen termeli a nyereséget. Mégis, a Facebooknak több mint egy évet kellett várnia, míg valóban a piac kedvencévé kezdett válni.
Érdekes kérdés, hogy mégis mi hajthatja a befektetőket, mert azt azért nehéz elképzelni, hogy mindenki imádja a piramisjátékot. Mindenesetre az Alcoa alumíniumkonszern piaci értéke fölé ugró Twitter óhatatlanul a nagy dotcom-buborék képét idézte fel sokakban. És ha ez a rémkép éppenséggel túlzásnak is hat, azért enyhén szólva merész várakozásokat fűzött a piac a Twitter további teljesítményének alakulásához.
Valami olyasmiről lehet szó, hogy a részvényvásárlók lelki szemei előtt a Google, illetve annak 20 százalék körül járó marzsa lebeghet. A befektetők meglehetősen optimista várakozásai szerint ezt a szintet hamarosan a Twitter is elérheti, persze abszolút összegben ez még optimális esetben sem lesz falrengető, tekintettel a jövőre remélt egymilliárd dollár körüli árbevételre.
Mindenesetre ez első ránézésre egy meglehetőse merész fogadásnak tűnik a jövőre vonatkozóan. Ha másért nem, akkor azért, mert az ilyen üstökösszerű kibocsátások jó eséllyel kedvet csinálnak újabb hasonló tőzsdére menetelekhez, és a Twitter varázsa némileg megkophat a befektetők szemében az újabb jelöltek felbukkanásával. A realisztikusabb árfolyamhoz való visszatérés persze önmagában nem katasztrófa, de a 46-50 dollár körül korábbi vételár miatt biztos sokan nem díjaznák.