Ahogy egyre több elemzés és előrejelzés is kimutatja, a személyi számítógépek helyét egyre inkább átveszik az kisebb képernyős készülékek, ami az utóbbi időben rendkívüli mértékben megnövelte a beruházásokat a piacon. Ebből viszont kimaradt eddig a kizárólag Windows-alapú gépek számára processzorokat gyártó Intel. Valószínűleg e lemaradás felismerése is szerepet játszhatott a nemrég bejelentett döntésben, amely szerint Android-alapú eszközöket, mobilokat és táblagépeket is el fogja látni chipjeivel, ugyanakkor a nagyobb gépekre, notebookokra és laptopokra is fejleszteni fog.
Bár a PC-piac néhány éve jól látható lejtmenetben van, az Intel a versenytársakhoz képest kisebb veszteséget tudhat magáénak, ráadásul a legutóbbi negyedévben az új termékcsaládjainak köszönhetően a vártnál jobb eredményt könyvelhetett el. Mégis, hiába küzdötte fel magát az évek során piacvezető szerepbe, a cég nem érzi magát biztonságban. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy nemrég kipróbált egy tőle teljesen távol álló szektort: online tévészolgáltatást indított. Azonban az hamar világossá vált, hogy a lépés elhamarkodott volt. A kábeltársaságok és a médiabirodalmak ellehetetlenítették számára a belépést.
Az Intel mobilpiaci célkitűzései egy szintén kemény törvények uralta, a fejlett világban nagyon telített terepre vezetnek. Ahhoz pedig, hogy a fejlődő országok dinamikusabban bővülő piacain is jelen legyenek, valószínűleg a legrövidebb út az Androidon keresztül vezet. Eddig csak egyetlen lábon álltak, de a Windows mellett szeretnék egy másik úton is bővíteni platformjukat. Azt el kell ismerni, hogy az Intel számára hatalmas lehetőség rejlik egy olcsóbb operációs rendszer hardverének biztosításában, és az Android is sokat nyerhet azzal, ha tágítani tudja a vele kompatibilis gépek körét. A dolog azonban nem ilyen egyszerű, ami többek között abból is ered, hogy az Android nagyon sok mindenben különbözik a Windowstól.
A nyílt forráskódú Android elsősorban nem funkciói miatt lett annyira népszerű, hogy lekörözze az iOS-t vagy a Blackberry rendszerét, inkább az alacsony áré és a hozzáférhetőségé az érdem. Emiatt az operációs rendszerek között sem örvend akkora „tiszteletnek”, mint társai. Ez viszont többek között abból is ered, hogy több olyan biztonsági rést is tartalmaz, amelyre mindezidáig nem érkezett még megoldás a Google-től.
Ugyanakkor az alkalmazások jellege is korlátozza az Android szabad elterjedését. Több alkalmazás csupán álló képernyőre van optimalizálva, így a notebookok és laptopokon esetében több változtatást is eszközölni kellene az operációs rendszerben. Az Intel erre azt a megoldást tervezi kínálni, hogy bevezetné a többablakos módot, amivel a régebbi applikációkat kompatibilissé lehet tenni a fekvő monitorokon. Mindez persze úgy hangzik, mintha az Intel a következő, valamivel olcsóbb Windowst látná az Androidban. De attól, hogy az Intel így tekint rá, a fogyasztók, de leginkább a vállalatok nem fogják lecserélni megbízhatónak vélt operációs rendszereiket egy bizonytalanabbra.Ez kissé megkérdőjelezi az Intel lépésének helyességét, és valószínűleg ugyanígy látják a kérdést a New York-i befektetők is: a cég részvényei 5 százalékot estek. A tőzsdei szereplők egy része szerint nincs elég bizonyíték arra, hogy az Intel rendelkezik olyan technológiával, amellyel erős szerepet tud vállalni a 4G hálózatú okostelefonok piacán.
Ráadásul az Intel akkor kíván bekapcsolódni a mobilpiacon folyó versenybe, amikor a lapok már rég ki lettek osztva azokon a piacokon, ahol az ARM chip az elsőszámú befutó. A fejlett országok piacai túlnyomórészt telítettek, és már szinte csak a fejlődő országok jelentenek a távközlési szektor számára új lehetőségeket, és ezek sem végtelenek. Az Intel elnöke el is ismerte, hogy későn kapcsoltak. Azt gondolták, hogy ha teljes mértékben a számítógépes piacra koncentrálnak, és ott elsők tudnak lenni, az folyamatosan biztos talajt jelenthet a számukra. Most azonban úgy tűnik, az egykori processzor-szuperhatalom is kénytelen szembenézni azzal, hogy a „telefon” és „számítógép” éles megkülönböztetése már nem életszerű azon a módon, ahogy ezt korábban teljesen természetesnek vették.