Az szinte már közhely számba megy, hogy a mobilkommunikáció terjedése milyen mélyreható változásokat okoz az életmódunkban. Mégis érdemes közelebbről megnézni, hogy a hétköznapi életben mit is jelenthet mindez. Arra például, hogy a telefonunk hordozható, 24 órás állásközvetítőként működik majd a zsebünkben, korábban azért nem sokan mertek volna fogadni.
Itt egy jó példa. A Streetspotr nevű német cég olyan alkalmazást fejlesztett ki nemrég, amelynek segítségével folyamatosan értesülhetünk arról, hogy azokon az útvonalon, amelyen nap mint nap közlekedünk lakóhelyünkön, hol találkozhatunk néhány eurós mini munkalehetőségekkel. Ezek általában információgyűjtésről vagy fotók készítéséről szólnak, és az ajánlatokat az látja, aki a letöltött alkalmazás segítségével belépett a hálózatba. A „munkaadó” szintén a hálózaton keresztül hirdeti meg az alkalmi, többnyire néhány perces tevékenységről szóló „álláslehetőségeket”. A munka elvégzését azzal lehet igazolni, hogy a kért információt (például egy konkurens étterem árlistája) elektronikusan elküldik a megbízónak, aki ezután egy kontóra utalja az egy-két-három eurós járandóságot.
Nyilván arra azért nem kell számítani, hogy az irodai alkalmazottak tömegesen kiáramlanak majd inkább az utcára, hogy a napi megélhetésüket ilyen minimunkák halmozásával próbálják biztosítani. Abba viszont érdemes belegondolni, hogy azoknál, akik csatlakoznak egy ilyen rendszerhez, a munka- és időbeosztás fogalma már nehezen értelmezhető hagyományos módon.
Jól látható, hogy az új alkalmazási lehetőségek kitalálása és megvalósítása egyre több kreatív energiát szippant magába. Olyannyira, hogy például Nyugat-Európában a kifejezetten okostelefon alkalmazások fejlesztőiből hiány van. Sokan éppen ezért más területekről képezik át magukat az új lehetőségeket látva.
Az okostelefon alkalmazások hatása szinte az élet minden területére kiterjed, és sokszor meglepően nagy érdeklődést váltanak ki a legkülönfélébb ismeretek iránt. Abban első hallásra semmi meglepő nincs, hogy a népszerűségi listákat üzenetküldők, fitneszprogramok vagy játékok vezetik. Az viszont már érdekesebb kérdés, hogy például a virtuális orvosi műtéteket animációsan bemutató „Virtual Surgery” iPhone-alkalmazás minek köszönheti hihetetlen népszerűségét.
Ami a szolgáltatók szempontjából az egyik legfontosabb következménye ennek a mind áttekinthetetlenebb alkalmazásdömpingnek, arról korábban is írtunk. Az élet legkülönfélébb területeivel egyre szorosabban összefonódó alkalmazások nagymértékben duzzasztani fogják az adatforgalmat, ami a díjazási szemlélet alapvető változását vonja majd maga után. Így már nemcsak a munkaidő fogalma válik nehezen megfoghatóvá, hanem a telefoné is.