Lesz üzlet, vagy nem lesz üzlet? Ezt találgatja a globális távközlési piac már jó ideje a Vodafone és a Verizon Wireless kapcsán. A britek 100-130 milliárd dollárt zsebelhetnének be az amerikai Verizon Wireless-ben birtokolt 45 százalékos részesedésük eladásával. A Vodafone ki van éhezve a friss tőkére, amit várhatóan a további növekedés érdekében különböző felvásárlásokra fordítana, és ez akár az egész szektorra pezsdítően hathatna. Az utóbbi napokban azonban a korábbiaknál is nagyobb a titkolódzás az üggyel kapcsolatban.
A megállapodásra, és az abból származó bevételre mindenképpen szüksége lenne a Vodafone-nak a további növekedéshez, mert a legutóbbi számok alapján úgy tűnik, hogy a jelenlegi üzleti és működési modell nem fenntartható. A világ második legnagyobb mobil távközlési szolgáltató vállalataként számon tartott Vodafone a márciusban zárt pénzügyi évében 44,45 milliárd font (52,5 milliárd euró) árbevételt ért el, ami az előző év hasonló időszakával összevetve 4,2 százalékos csökkenésnek felel meg, de a cég EBITDA eredménye is 3,1 százalékos zsugorodással csak 13,3 milliárd fontot ért el. Ezek a jelenlegi piaci környezetben imponáló számok, csakhogy a vállalat 2005 óta nem számolt be a bevételek és az eredmény csökkenéséről.
A globálisan működő társaság nyűgét egyértelműen az európai piac gyengélkedése okozza. A gyors választ érthető módon az összevonásokban, illetve a leépítésekben találta meg a társaság vezetése, azonban ez csak eseti kezelésként működőképes.
A megoldást az előremenekülés jelentené, ami befektetések és felvásárlások formájában valósulhatna meg, ráadásul szép summa állhat a házhoz a Verizonban meglévő 45 százalékos részesedés eladásából. Különböző becslések 100 és 130 milliárd dollár közé teszik az összeget.
Az iparági viszonylatban is hihetetlen nagyságú summával a kezében a Vodafone nyugodt szívvel vághatna bele jelentős akvizíciókba, vagy akár újabb, eddig csak vágyott piacokra is beléphetne. A cél egyértelműen az úgynevezett „négyszög” portfólió (vezetékes-, és mobil telefonálás, szélessávú adattovábbítást, illetve TV-szolgáltatások) további építése lehet. A korábbi hírek szerint érdekesnek találták a német Kabel Deutschland szolgáltatót, azonban a cég már megállapodást kötött a Deutsche Telekommal. Egy ekkora összeggel a Vodafone a háta mögött ajánlatot tehet a kábelszolgáltató Liberty Global cégre is, amely tényleg nagy fogás lenne a maga 20 millió előfizetőjével. Persze az sem elképzelhetetlen, hogy a Vodafone a valódi és látványos növekedés miatt inkább a feltörekvő piacokon néz körül, így újabb érdekeltségekre tehet szert az indiai, a török és pár afrikai befektetésén túl. Mindezekre még akkor is maradna elegendő tőke, ha a befolyó összeg felét a befektetők és a részvényesek között osztja szét a cég.
Bizonytalanná teszi azonban az üzletet, hogy a Vodafone vezére, Vittorio Colao az utóbbi napokban látványosan dicsérte a Verizon Wireless teljesítményét, és talányosan csak annyit mondott egy esetleges eladással kapcsolatban: „ha lesz mit bejelentenünk, megtesszük.” Ezek után kíváncsian várjuk a fejleményeket! Lesz üzlet, vagy nem lesz üzlet?