Alig több mint tíz év kellett hozzá, hogy a mobiltechnológia a telefonok világa után a számítógépeket is az „uralma” alá hajtsa, okostelefonok és tabletek képében. Idén lesz várhatóan az első olyan év, amikor e mobil eszközök száma meghaladja majd a PC-két. A mobiltechnológia térnyerése egyes előrejelzések szerint óriási gazdasági lehetőségeket rejt magában, de egyben óriási kockázatokat sok nagy múltú, korábban bebetonozottnak hitt piaci szereplő számára.
A telefon számára 2002 volt a nagy fordulat éve, amikor a mobilok száma túlszárnyalta a vezetékes készülékekét. Előrejelzések szerint ehhez hasonló lesz 2013 az okostelefonok és hagyományos PC-k viszonylatában. Ez a folyamat egyaránt komoly következményekkel jár a távközlési szolgáltatókra és a nagy technológiai gyártókra nézve is. Míg előbbiek egyelőre inkább saját helyüket próbálják keresni a megváltozott piaci körülmények között, utóbbiak esetében egyre jobban kirajzolódik, hogy kik számítanak az új felállás nyerteseinek, illetve veszteseinek.
Az egyértelmű nyertes az Apple, amely az iPhone-nak köszönhetően a mobilgyártásból származó globális nyereség háromnegyedét zsebeli be, miközben az eladott készülékek számát tekintve csak 10 százalékos a piaci részesedése. A legnagyobb vesztesek névsorában viszont számos korábban meghatározó szerepet játszó cég szerepel. A PC-korszak nagy nevei, mint például a Dell, a HP és Microsoft is kisebb-nagyobb mértékben lecsúsztak a számítástechnika mobilizálódásáról. De ugyanígy jártak a másik oldalon olyan nagy mobiltelefon-gyártók, mint a Nokia vagy a BlackBerryjéről ismert RIM.
Jellemző, hogy a 2012-es év nagy technológiai buktái között egyaránt megtalálhatjuk a RIM, a Microsoft és a Nokia nevét is. A RIM például képtelen volt tavaly az ígért határidőre bemutatni a sokak által várt BlackBerry 10-et. A legutóbbi halasztás alkalmával 2013. január 30-at tűzték ki új céldátumként, miközben a cég a jelenlegi helyzetben egyáltalán nem engedhetne meg magának ilyen komolytalankodásokat.
A Nokia és Microsoft ugyanakkor közösen szerepelnek a másik nagy kudarcban, hiszen a Lumia 900-as készülék a két cég együttműködésének gyümölcse. A dolog szépséghibája csupán annyi volt, hogy szinte senki nem akarta megvenni az új modellt.
Persze nem minden cég mereng tétlenül a kialakult előnytelen helyzet miatt. A Microsoft például előremeneküléssel próbálja behozni lemaradását, és egy fedél alatt igyekszik megvalósítani a hardver- és a szoftverfejlesztést. Steve Ballmer Microsoft-vezér szerint a továbbiakban nem megengedhető, hogy egy külső hardvergyártótól való függés az innováció akadályává váljon. Az év végén már olyan értesülések is szárnyra kaptak, hogy a Microsoft már megállapodott az iPhone-okat is összerelő Foxconnal egy saját fejlesztésű okostelefon legyártásáról.
A Microsoft útkeresése érthető, és a szoftver-hardver egy fedél alatt történő fejlesztése egyébként az Apple-nél is szemmel láthatóan jól bevált. Az már persze más kérdés, hogy a hagyományosan a hardvercégekkel szorosan együttműködő Microsoft esetében a gyártók hogyan tolerálják majd, ha eddigi partnerük egyben konkurensük is lesz…