Nem akar véget érni a telekommunikációban rejlő veszélyeket leleplező értesülések sora. Nem elég, hogy az amerikai (és egyéb) nemzetbiztonsági szolgálatok gátlástalanul tallózgatnak felhasználói adataink között, most az is kiderült, hogy tulajdon SIM-kártyánkat is csúnyán ellenünk lehet fordítani. A veszélyre figyelmeztető német Karsten Nohl szerint ez a világon használt összes SIM-kártya nyolcadát érinti. Tekintetbe véve, hogy becslések szerint 2013 végére összesen 7,4 milliárd kártya lesz használatban, ez több mint 900 millió darabot jelent.
Nohl és cége, a Security Research Labs többi munkatársa is meglepődött a felderített probléma súlyosságától. A SIM-kártyák feltörését egy olyan SMS útján is képesek elérni, amelynek beérkezéséről a telefon tulajdonosa nem is szerez tudomást. Ennek feltétele azonban, hogy a SIM-kártya által használt titkosítás a DES (Data Encription Standard) hetvenes évekből származó, 56 bites kódja legyen. Az újabb verziók esetében a módszer nem működik. Ha viszont egyszer sikerült feltörni a távolból a SIM-kártyát, a betolakodó az idegen telefonról SMS-eket küldhet, hívást indíthat, hallgathatja a beszélgetéseket, és egyéb módon visszaélhet az eredeti tulajdonostól megszerzett identitással.
Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy azért még egy ilyen elavult kód feltörése sem olyan egyszerű. Ehhez arra is szükség volt, hogy Nohl és csapata egy éven át dolgozzon a projekten. A mobilszolgáltatókat tömörítő globális szakmai szervezet, a GSMA mindenesetre elismerte a Nohl által megmutatott veszély létezését, és az ENSZ mellett működő Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) is „nagyon jelentősnek” nevezte a felfedezést. A szervezet ennek megfelelően tájékoztatja közel 200 ország távközlési hatóságát a kockázatokról, bár az ENSZ gyors és hatékony működését ismerve valószínűleg már mindegyik állam a hivatalos értesítő előtt jóval tudomást fog szerezni a fejleményekről.
A legnagyobb veszélynek egyébként a fejlődő országokat fenyegeti, elsősorban Afrikában. Nem csak azért, mert itt nagyobb az elavult kódolású SIM-kártyák aránya, hanem mert a banki fizetések nagy részét is mobiltelefonon bonyolítják.
Persze most, hogy az újabb botrány kipattant, a szakmai szervezetek készek előállni a különböző megoldási javaslatokkal. Nagyobb probléma azonban abból lehet, ha az elektronikus kommunikációba vetett bizalmat folyamatosan rombolják a különböző megfigyelési és/vagy hackerbotrányok.