Az okostelefonok száma és részaránya rendkívüli mértékben növekszik. Míg az első milliárd legyártott termék eléréséhez öt év kellett, addig a duplázáshoz elég volt csupán kettő. Az Ericsson mobilitási jelentése pedig azt jelzi előre, hogy ez a növekedés, főként a fejlődő országok piacain megjelenő olcsóbb okostelefonoknak köszönhetően nem fog alábbhagyni. Ráadásul a nagyobb adatforgalom lebonyolítására képes 4G/LTE hálózatok is nagymértékben előtérbe kerülnek a kevésbé gyors átviteli módok mellett. Mindez pedig egyre inkább arra kényszeríti a fejlesztőket, hogy megoldást találjanak a hálózatok teherbíró képességének növelésére. Vagyis a kérdés, amit e blogon is többször boncolgattunk, egye akutabbnak tűnik.
A jelentés szerint az okostelefonok eladása az elkövetkező hat évben tízszeresére növekszik majd, és a teljes mobilállomány 60 százalékát fogják kitenni. Emellett pedig hat év múlva már olyan országokban is elérhetővé válik a 4G technológia, amelyek még csak a közelmúltban kezdtek el átállni a 3G-re, körülbelül 65 százalékos lefedettséget biztosítva a fogyasztók számára. De a 3G növekedésével is olyan országok számára válik elérhetővé a vezeték nélküli összeköttetés, amelyek jelenleg még nagyon távolinak látják ezt.
Az előrejelzés alapján azonban az egyes régiókat különböző mértékben érinti a fejlődés. Míg a legnagyobb előrelépés az USA-ban tapasztalható majd (a mobil előfizetők akár 85 százaléka számára is elérhető lesz az LTE), addig például a mi régiónk, Közép- és Kelet-Európa komoly lemaradásban lesz, Afrikával és Dél-Amerikával közel megegyező szinten. De még Nyugat-Európa sem fogja tudni felvenni a versenyt az Egyesült Államokkal. Ezért többek között azzal is magyarázható, hogy míg itthon eléggé elterjedtek a 3G-modemek fő internet-kapcsolatként, addig az USA-ban a jóval fejlettebb vezetékes hálózatok miatt a mobilszolgáltatók nagyobb mértékben koncentrálhattak az okostelefonokra.
Fontos viszont szem előtt tartani, hogy a megnövekedett adatforgalom szükségessé teszi a hálózatok folyamatos fejlesztését, ami kihívások elé állíthatja a szektor szereplőit. A fejlesztések felgyorsításához viszont a cégeknek sok esetben, főleg az egy helyben toporgó Európában, át kell alakítaniuk a költségvetésüket, ha lépést szeretnének tartani versenyképesebb tengerentúli konkurenseikkel. Ez, ahogy arról már korábban is szó volt, akár további konszolidációs és felvásárlási hullámot is gerjeszthet.
A fejlesztés kritikus eleme lehet a szolgáltatók stratégiájának, ugyanis úgy kell keretet biztosítani hozzá, hogy közben a meglévő hálózatok is biztonságos üzemeltetése is biztosítva legyen. Természetesen, a legújabb trendekhez igazodva, nem csupán az adatforgalom növekedésével kell a cégeknek megbirkózniuk: az okostelefonok és táblagépek mellett a testen hordható eszközök elterjedésével is számolniuk kell, amit az Ericsson jelentése nem számított bele a forgalomnövekedésbe. A kihívás adott. A kérdés már csak az, hogy mely piaci szereplők tudnak megfelelni a folyamatosan változó igényeknek, és kiszolgálni a magánfogyasztók és vállalatok egyre több adat le- és feltöltés iránti éhségét, és melyeknél fogunk komolyabb átalakulásokat tapasztalni.