Újabb ajándék a nyári szabadságra induló uniós polgároknak Brüsszeltől. Július 1-től kezdve jelentős mértékben csökkennek az EU, illetve Norvégia, Izland Liechtenstein területén a külföldi mobilhasználat költségei. Ez nagyon jó hír az előfizetőknek, hiszen jelentős költségmegtakarítást jelent. Így például kevésbé kell tartani a nyaralás utáni kellemetlen meglepetéstől, amikor azt hiszi az ember, hogy csak „néhányat telefonált”, majd befutnak a hajmeresztő roaming-tételek a számlában. Az viszont már egy másik kérdés, hogy a barangoló tarifák látványos letörése mennyire képes pótolni az egységes uniós távközlési piac létrejöttének egyéb feltételeit.
Neelie Kroes távközlési biztos szívén viseli az uniós polgárok sorsát. Ahogy meg is fogalmazta a roaming-díjak csökkentésének bejelentésekor: „az EU-nak jelentős szerepet kell betöltenie az emberek életében”. Sőt, Kroes tervei között még az is szerepel, hogy mandátumának lejártáig teljes mértékben eltörölje a roaming-díjakat. Persze ez az uniós polgárok pénztárcája mellett legalább olyan jót tenne az ő politikai karrierjének is, és Brüsszel is joggal remélhetné, hogy a polgárok EU-ba vetett bizalma is erősödne.
Az Európai Bizottság 2007 óta folyamatosan igyekszik faragni a barangoló díjakon, és bizonyos díjtételek esetében ez akár 80 százalékos csökkenést is jelenthetett az elmúlt hat év során. Most egyébként a július 1-től hivatalosan is uniós tagnak számító Horvátország esetében lesz látványos a csökkenés a roaming-tarifák terén – ami igazán jó hír a nyaralást a déli szomszédunkhoz tervező magyar állampolgárok számára.
A díjcsökkentések nyilvánvaló előnye mellett azonban minden ilyen bejelentésnél óhatatlanul felmerül a gyanú, hogy ez részben az Európai Bizottság pótcselekvése csupán, két szempontból is. Egyfelől az roaming-díjak csökkentésével évek óta nyilvánvaló politikai népszerűség-hajhászás folyik a lakosság egyre erősebb euroszkepticizmusa, illetve a nem túl rózsás uniós gazdasági helyzet közepette.
Másrészt pedig az egységes távközlési piac megteremtéséről szóló hangzatos ígéretek ellenére szinte ez az egyetlen olyan terület, ahol valóban sikerült kézzelfogható eredményt elérni. A Bizottság azt reméli a roaming-díjak eltörlésétől, hogy élénkíti majd az egyes nemzeti piacokon a külföldi szolgáltatók által támasztott versenyt, és így nagyobb szövetségek létrehozására készteti majd a sok kis szolgáltatót. Brüsszel szerint az európai távközlési szektor addig nem lehet igazán versenyképes, amíg 100 szolgáltató van az uniós piacon, miközben az USA-ban csak 4.
Az Európai Bizottság 2013-at perdöntő fontosságú évnek nevezte a távközlési piac harmonizációja szempontjából. Tekintettel azonban a távközlési piacon uralkodó valóságra és a szokásos nemzetállami ellenállásra a reformtörekvések végeredménye igencsak eltérő lehet a brüsszeli vágyképtől. De azért mi továbbra is reménykedünk, hogy az EU-s reformtörekvések mégsem merülnek majd a ki a roaming-díjak leépítésében.